Hlavní strana - nad nadpisem:

Vyhledávání v inzerátech

Levý sloupec:

Hlídání nově vložených inzerátů
Spravovat vytvořené

 

Když se chcete zbavit dluhů, musíte o nich mít přehled

Čekat s řešením dluhů až na chvíli, kdy vám exekutor začne zabavovat majetek, je krátkozraké, Takovou situaci již budete obtížně řešit.

V této fázi už budete také těžko zjišťovat, komu vlastně dlužíte, protože s pohledávkami je možno obchodovat a váš věřitel se vašeho dluhu již mohl tímto způsobem zbavit. I částka dluhu se již mohla změnit – narostla o úroky, sankční a další poplatky. Než začnete kritickou situaci řešit, musíte mít o svých dluzích dokonalý přehled.

Co musíte o svých dluzích vědět

O každém dluhu je potřeba mít pro jednání s věřiteli alespoň základní informace, jen tak budete moci komunikovat a snažit se o rozumnou domluvu a nápravu. Zhotovte si seznam ke každému dluhu a zjistěte především

  • jméno nebo název věřitele, tedy komu přesně dlužíte

  • kdy dluh vznikl, datum, od kdy jste dlužníkem

  • v jakém stádiu je dluh – upomínky, výzvy, soudní rozhodnutí, nařízená exekuce

  • jaká je celková výše dluhu, kolik již bylo splaceno, jaká je aktuální částka ke splacení právě nyní

O informace o dluzích lze požádat přímo věřitele, nahlížet do registru dlužníků, požádat soud o výpis vedených řízení, nahlížet do evidence exekucí apod. Určitě nezapomeňte na včasné přebírání pošty a reagovat na dopisy věřitelů v patřičné lhůtě.

Komu můžete dlužit

Dlužníkem nemusíte být jenom proto, že jste si vzali více půjček nebo vysoký úvěr. Dlužit lze i státu, dluhy mohou vzniknout i na náhradách a nákladech z trestné činnosti, závazky vyplývají z nejrůznějších smluv, neplaceno může být i výživné. Pokud si nejste jisti, kde všude jste zadluženi, postupujte zjišťováním u patřičných institucí nebo subjektů. Státu můžete dlužit daně, zdravotní či sociální pojištění nebo různé druhy pokut, závazky vznikají při neplacení a pokutách či nedoplatcích za různé služby, včetně finančních. Při dluzích z trestné činnosti bude třeba uhradit škody a náklady soudu a také vazby, dětem nebo partnerovi je možno dlužit výživné.

Co se stane, když nebudete situaci řešit

Zadluženost začíná již při uzavření smlouvy o poskytnutí půjčky. Problematické mohou být nejen vysoké úroky, ale také sankční ujednání rozhodčí doložky nebo směnky. Pokračováním je neplacení splátek a případná nekomunikace s věřitelem. Následují různé druhy upomínek, které vyústí do žaloby nebo návrhu na platební rozkaz. Pak přichází řízení, soudní nebo rozhodčí. Při něm je vydán exekuční titul. Nedojde-li ani poté ke splnění závazku, přichází návrh na nařízení exekuce a exekuce samotná. Takovým situacím je však lépe předcházet domluvou s věřitelem a hledáním řešení uspokojivého pro obě strany.

Diskuse

TOP inzeráty
Žádný inzerát nebyl zatím topován. Chcete-li být první, zvolte top_box tarif v sekci platba za zobrazení.

Pravý sloupec:

Jirkova půjčka

Online katalog půjček. Srovnání
bankovních i nebankovních půjček.

Půjčky bez registru

Katalog půjček Bahal.cz nabízí
inzerci bankovních i nebankovních úvěrů

Velké srovnání půjček

Půjčte si raději peníze od
prověřených společností, ať se nespálíte...

Novinky

Sociální sítě:

Anketa