Vyhledávání v inzerátech
Hlídání nově vložených inzerátů
Spravovat vytvořené

 

Hypotéka – cesta k vlastnímu bydlení

Splňte si sen o vlastním bydlení! Nemáte dostatek financí? Nevadí – právě pro tyto účely jsou zde hypotéky.

Plaťte raději splátky za bydlení, které jednou bude jen vaše, než nájem za byt ve vlastnictví někoho jiného. Hypotéka je životní investicí, která jistě přinese změnu vaší finanční situace i životního stylu. Je to také závazek, protože v případě neschopnosti splácet můžete o vlastní bydlení přijít. I hypotéka je půjčka, ovšem zajištěná nemovitostí jako zástavou. Tato půjčka má předem určenou výši a počet plateb, které jsou průběžně spláceny.

Hypotéku nedostane každý

Protože hypotéky se týkají vysokých částek, poskytovatelé si potenciální klienty dost důkladně prověřují. Žadatel o hypotéku musí mít dostatečný příjem a dobrou platební morálku, popřípadě spoludlužníka nebo ručitele. Záleží také na tom, kolik si potřebujete půjčit. Některé hypotéky bývají poskytovány na 70% hodnoty nemovitosti, výjimkou však nejsou ani hypotéky vyšší. Pojistkou pro poskytovatele je zástavní smlouva k nemovitosti, která je součástí smlouvy o hypotéce. Na jejím základě může poskytovatel v případě nesplácení prodat zástavu v exekuci a vyrovnat závazky dlužníka. Zástava je vyznačena v katastru nemovitostí poznámkou zástavní právo mluvní, v podrobném výpisu je pak popsáno, ve prospěch koho je zástava zřízena a jakou pohledávku zajišťuje.

Podmínky hypotéky a úrok

Pokud splníte všechny podmínky poskytovatele a nebudete vyžadovat hypotéku v hodnotě vyšší než 70% hodnoty zastavené nemovitosti, můžete získat výhodnější úrok. Je samozřejmě možné najít poskytovatele hypotéky i ve výši 100% hodnoty nemovitosti, ovšem pak je nutno počítat s vyšším úrokem. Žadatel o takový druh hypotéky musí doložit nejen dostatečné příjmy, ale i svou spolehlivost v plnění závazků – nesmí mít zápis v registru dlužníků. Důležité je také nemít více dalších dluhů – kreditní karty, leasingy, spotřebitelské úvěry, kontokorenty a podobně. Pokud dluhů není moc a jejich splácení probíhá bez problémů,

Půjčka na zástavu

 Odkazy na články

může být taková informace pro poskytovatele pozitivní. I zaměstnání je důležité – ideální je pracovat u zaměstnavatele delší dobu a smlouva na dobu neurčitou.

Jak požádat o úvěr a jak čerpat

O hypotéční úvěr lze požádat jednoduše – na pobočce banky nebo nebankovní společnosti, u obchodního zástupce nebo velmi jednoduše online – vyplněním formuláře na webových stránkách poskytovatele a vyčkáním na kontakt. Po schválení a podpisu smlouvy a vyřízení zástavy na katastru nemovitostí je možno čerpat. Poskytovatel uvolní finance v souladu s podmínkami kupní a úvěrové smlouvy. Většinou se jedná o jednorázové vyplacení celé částky hypotéčního úvěru, ale u rekonstrukce nebo výstavby nemovitosti jsou peníze uvolňovány po částech, podle předkládaných dokladů.

Diskuse

Novinky
Anketa