Vyhledávání v inzerátech
Hlídání nově vložených inzerátů
Spravovat vytvořené

 

Z dluhové pasti vám pomůže oddlužení

Je vaše finanční situace tak tíživá, že máte pocit bezvýchodné situace a nemůžete se dostat z dluhové pasti? Pokud již nevidíte jiné řešení, měli byste uvažovat o oddlužení, osobním bankrotu.

Tuto pro některé dlužníky stále novou věc umožnil insolvenční zákon. Díky osobnímu bankrotu se během pěti let zbavíte dluhů a budete moci začít znovu od začátku s čistým štítem. Znamená to však značné omezení pro vás i celou vaši rodinu – během pěti let musíte zaplatit nejméně 30% dluhů a zbyde vám jen minimum.

Půjčka

 Odkazy na články

Co umožňuje insolvenční zákon

Insolvenční zákon u nás platí teprve od roku 2008, přesto ho však využilo již mnoho lidí, kteří se vlastní či cizí vinou ocitli ve finanční krizi. Insolvenční zákon uvítali i věřitelé, pro které je možností získat zpět alespoň část půjčených peněz. Oddlužení probíhá pět let, po které žije dlužník pouze s nezbytnými prostředky a vše ostatní je použito na částečné splacení dluhů. Oddlužení může proběhnout jako rozprodej majetku, srážky z výplaty nebo kombinace obou způsobů. Způsob oddlužení si nevolí dlužník, ale jeho věřitelé.

O vyhlášení bankrotu rozhodne soud

Požádat o osobní bankrot může každý, ale ne každému dlužníkovi je osobní bankrot povolen. Rozhodující je výrok soudu a dlužník musí splnit některé podmínky. Kromě formálně správné žádosti o osobní bankrot musí být reálné, že do pěti let bude splaceno alespoň 30 % dlužné částky. Další podmínkou je podrobný plán, jak dluhy splatit, je tedy nutné mít pravidelný příjem. S oddlužením musí souhlasit i věřitelé, dlužník je tedy musí přesvědčit, že bude schopen splnit vše, k čemu se zaváže.

Kdo vám může pomoci?

Se všemi formálními náležitostmi oddlužení vám mohou pomoci poradenské firmy. Ty připraví žádost a podklady, ale rozhodnutí je vždy na soudu. Poradce si tedy vybírejte opatrně, pokud vám někdo tvrdí, že pro vás osobní bankrot zařídí, nebude to ten pravý a vy tak můžete přijít o další finance za poplatky poradci. Právní pomoc při žádosti o oddlužení nabízejí i občanské poradny, které pro vás budou pracovat zdarma.

Diskuse

Novinky
Anketa